Basınçlı Havanın Arıtılması (Temizlenmesi)

Uygulamaya ve sektöre göre kuru, saf ve hatta steril basınçlı havaya ihtiyaç olabilir.  KAESER ürünleri ile soluduğumuz havadan binlerce kat daha saf ve temiz basınçlı havaya sahip olabilirsiniz.

İhtiyacınıza uygun arıtma hangisidir?  Daha fazla bilgi almak için sayfanın solunda yer alan başlıklara tıklayınız ve bizimle irtibata geçiniz.

 

Kurutma

Kompresörün emdiği atmosfer havası çeşitli gazlardan oluşur ve daima su buharı içerir. Havanın taşıyabileceği suyun miktarı değişkenlik gösterir ve ağırlıklı olarak sıcaklığa bağlıdır. Havanın sıcaklığı yükselince  -sıkıştırma esnasında da meydana gelir- havanın taşıyabileceği nem miktarı da artar. Hava soğutuldukça nem tutma kapasitesi azalır ve suyun yoğuşmasına sebep olur. Bu kondens kompresör sonrası siklon ayırıcıda veya hava tankında ayrılır. Bu ayrışma sonrası bile hava tamamen su buharı ile doymuş durumdadır. Bu sebeptendir ki, hava soğudukça hava hatlarında ve kullanım noktalarında önemli miktarda kondens oluşur. Havayı kurutmadığımız müddetçe basınçlı hava sisteminde arızalar, üretim kayıpları, yüksek maliyetli tamir işleri kaçınılmazdır.

 

Filtrasyon

Bir kompresör her bir metreküp atmosfer havası ile ortalama 190 milyon partikül, hidrokarbon, virüs ve bakteriyi emer. Kompresörün kendisi sadece büyük toz parçacılarını tutabilir ve yabancı maddelerin büyük çoğunluğu basınçlı havanın içinde kalır. Bu durum birçok uygulama için basınçlı havanın dikkatli şekilde arıtılmasını gerektiği anlamına gelmektedir. Temiz ve kaliteli basınçlı hava, havalı aletlerin ömrünü ızatır, pnömatik makinelerin ve kontrol sistemlerinin performanslarının zirvesinde çalışması ile boruların ve valflerin temiz kalmasını sağlar.  Böylece saedece servşs, tamir ve bakım maliyetlerinin değil ayrıca yatırım maliyetlerinin de azalmasını sağlar.

 

Basınçlı hava tankları

Depolama ve tampon göreviyle hava tankı kompresör istasyonunda önemli bir yere sahiptir. Ani hava tüketimlerinde rezerv sağlarken basınçlı hava içindeki kondensi ayırmak için de kullanılır. Bu sebeple tank hacmini doğru belirlemek çok önemlidir.

 

Basınçlı hava şebekesi doldurma sistemi

Basınçlı hava arıtma sistemleri sistemin çalışması ve hava şebekesinin hava ile dolu olması durumundaki hava akışına göre tasarlanır. Ancak sistem durması sonrasında hava şebekesi boşaldığında sistemin yeniden çalışması durumunda basınçlı hava normalden daha hızlı şekilde akar ve kurutucular ve filtrelerin kapasitesi aşılır. Basınçlı hava şebekesi doldurma sistemi bu duruma engel olur. Sadece basınçlı kalitesi garanti altına alınmaz aynı zamanda sistemin güvenilirliği ve arıtma sisteminin ömrü oldukça uzar.

 

Kondens teknolojisi

Kondens sıkıştırmanın kaçınılmaz sonucudur. Kimyasal olarak sert bir sıvıdır ve ağırlıkla su ama aynı zamanda yağ ve örneğin pas gibi kirli maddeler de içerir. Tüm biriktiği noktalarda güvenilir şekilde tahliye edilmezse duruşlara ve basınçlı hava sisteminde korozyona ve zarara sebep olabilir. Tecrübeler gösteriyor ki flatörlü kondens tahliyeler zamanla işlevini yitirmekte zaman ayarlı solenoid tahliyeler basınçlı hava kaybına yol açmaktadır. Eletronik seviye kontrollü EOC DRAIN mükemmel bir çözüm sunmaktadır.

Kondens arıtılmadan doğaya bırakılırsa doğaya zarar verir. Çevre ile ilgili yönetmeliklere göre suyun belli bir saflığa ve temizliğe ulaşmadan doğaya verilmesi yasaktır. KAESER AQUAMAT kondens artıma sistemi kondensin içindeki kirletici maddelerin miktarını izin verilen miktarlarda tutar (Maksimum hidrokarbon miktarı:10 veya 20 mg/lt).

Basınçlı havanın kurutulması

Kaliteli ve verimli basınçlı artılması kurutma ile başlar.

KAESER’in verimli ve geniş basınçlı hava kurutucu yelpazesi basınçlı havanın kalitesi, çiğlenme noktası ve hava kapasitesine göre tüm uygulamalar için uygun alternatifler sunmaktadır.

 

Aşağıdaki grafik kurutma ile ilgili bir özet sunmaktadır:

·         KAESER “Secotec” serisi gibi enerji tasarruflu kurutucular normal proses ve kontrol havası için kullanılır ve minimum  +3 °C çiğlenme noktası sunarlar.

·         Isıtmasız ve ısıtmalı kimyasal desikant kurutucular (hava tüketimine bağlı olarak)  -70 °C’ye kadar düşük çiğlenme noktası sağlar ve elektronik, gıda ve meşrubat sektörleri gibi oldukça kuru hava isteyen uygulamalarda kullanılır. Ayrıca ilaç sanayi gibi sektörlerde ve kışın sıfırın altına düşen dış ortamdan hava hatları geçen tesislerin kaliteli proses havası ihtiyaçları için de kullanılır. KAESER kimyasal kurutucular yüksek verim ve güvenilirliğe sahiptir.

·         KAESER membran kurutucular basınçlı havanın soğutucu kurutucu sonrası ek olarak kurutulması gerektiğinde, yer sıkıntısı varsa veya mevsimsel olarak ortam sıcaklığının sıfır derecenin altına düşen işletmelerde sabit ve seyyar (örn. konteyner ve kamyonlarda) uygulamalar için mükemmel çözümlerdir. Ayrıca az hava tüketen ve yüksek oranda kuru hava ihtiyacı olan ekipmanlardan (örn. CNC tezgahlar) hemen önce monte edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir