KAESER ile Daha Az Enerji Tüketimi ile Daha Fazla Basınçlı Hava

Düşük işletme giderleri

Kompresörlerin ömrü boyunca harcadığı enerji (elektrik) kompresörün ilk yatırım maliyetini de onlarca kere aşabilmektedir. Bu sebeple, kompresör alımında sadece satın alma fiyatına odaklanmak yanlış olmaktadır. Verimlilik ve güvenilirlik basınçlı hava sistemlerindeki en önemli unsurlardır. KAESER ise kullandığı kaliteli ve uzun ömürlü parçalar müşterilerine yüksek verimli, sağlam ve uzun ömürlü makineler sunmaktadır. Enerji tasarrufu sağlayan KAESER ürünleri işletmelerin rekabet gücünü artırmakta ve basınçlı hava maliyetlerini önemli ölçüde düşürmektedir.

 

Isı geri kazanımı ile maliyet tasarrufu

Kompresörün harcadığı enerjinin tamamı ısıya dönüştüğü için basınçlı hava üretimi esnasında ortaya çıkan atık ısı çok yüksek bir tasarruf potansiyeli taşımaktadır. Bu atık ısı geri kazanılabilir. Gerçekte kompresörün harcadığı ısının %96’sı tekrar kullanılabilir. Bu ısı sadece para tasarrufu sağlamakla kalmamakta aynı zamanda CO2 emisyonunun azalmasına yol açmaktadır.

Bu enerji tasarrufu miktarı kompresörün büyüklüğü ve kullanılan birincil enerji kaynağına (elektrik, doğal gaz, fuel oil, kömür) göre değişmektedir. Eski model kompresörlere de ısı geri kazanımı sistemleri monte edilebilmektedir.

 

Enerji tasarrufu sağlayan kumanda bilgisayarları

SIGMA CONTROL 2 ve SIGMA CONTROL BASIC

KAESER KOMPRESÖRLERİ’nin çok geniş ürün yelpazesindeki her kompresöre uygun çok yetenekli kumanda sistemi SIGMA CONTROL 2 çok esnek ve modüler bir tasarıma sahiptir. Ana kontrol ünitesi ve ayrı bir input/output modüllerine sahip olan kumanda, hem başka bilgisayarla iletişim ve kullanım kolaylığı sağlamaktadır.

 

Dahili web (server) sunucu

SIGMA CONTROL 2 intranet ve internet üzerinden kompresörle iletişimi mümkün kılan kendi dahili web sunucusuna (web server) sahiptir. Standart bir internet tarayıcıya sahip her bilgisayardan şifre koruması ile kompresörün çalışma verileri, bakım ve alarm mesajlarına ulaşılabilmektedir. Bu özellik kompresörün kullanım ve bakım kolaylığını sağlamaktadır.

 

Enerji tasarruflu SIGMA PROFIL rotorlu vida blokları

Belli bir tahrik gücü, küçük bir vida bloğunu yüksek hızlarda ya da büyük bir vida bloğunu düşük hızlarda döndürebilmektedir. Düşük devirli büyük vida blokları daha verimli olup aynı güç ile daha fazla hava sağlamaktadır.

Bu sebeple KAESER düşük devirli ve özel geliştirilmiş rotor profilleri üretmektedir. Her bir KAESER kompresör sağladığı enerji tasarrufu ile kendisine yapılan yatırımı kısa sürede geri ödemektedir.

 

KAESER SIGMA PROFIL

KAESER tarafında geliştirilen ve daima performansı iyileştirilen KAESER SIGMA PROFIL, diğer vida bloğu profillerine göre %20’ye yakın enerji tasarrufu sağlamaktadır. Tüm KAESER vida blokları bu enerji tasarruflu rotorlara sahip olup azami enerji tasarrufu sağlamak üzere geliştirilmişlerdir.

Büyük seçilmiş ve hassas ayarlanmış rulmanlar ile az toleranslı montaj olağanüstü ömür ve sağlamlığı garanti etmektedir.

 

Neden ısı geri kazanımı?

Aslında soru şöyle olmalıdır: Neden atık ısıyı geri kazanmıyoruz? İnanılmaz bir şekilde kompresörün harcadığı elektriğin tamamı ısıya dönüşmektedir ve bunun %96’sı ısınma/ısıtma amaçlı kullanılmak üzere geri kazanılabilir.

 

Kompresördeki ısı

İnanılmaz bir şekilde kompresörün harcadığı elektriğin tamamı ısıya dönüşmektedir.

Yandaki (solda) ısı akış diyagramı bu enerjinin kompresör içindeki dağılımını ve nasıl geri kazanılabileceğini göstermektedir.

Bu enerjinin %96’sı tekrar kullanım için geri kazanılabilir.  %2 basınçlı hava içinde kalır, kalan %2 kompresör paketinden çevreye yayılır. Basınçlı havadaki kullanılabilir enerji nereden geliyor? Cevap çok basit ve belki de şaşırtıcı: Sıkıştırma ve elektrik enerjisinin ısıya dönüşmesi esnasında kompresör emdiği havaya potansiyel enerji yükler. Bu enerji kompresörün elektrik tüketiminin %25’ine tekabül eder. Bu enerji sadece kullanım noktasında basınçlı havanın genleşmesiyle ortaya çıkar ve bu şekilde basınçlı hava çevresindeki enerjiyi emer. Bu enerjinin miktarı basınç seviyesi ve basıncı hava sistemindeki kaçaklara da bağlıdır.

 

Isınma için gerekli olan birincil enerji tüketimini azaltın

Modern vidalı kompresörlerin kapalı ve kompakt tasarımı onları ısı geri kazanımı için özellikle uygun hale getirmektedir.

Kompresörden çıkan sıcak egzos havasını bir kanal vasıtasıyla ısıtma amacı için kullanmak kompresörün harcadığı toplam enerjinin %96’sının geri kazanılmasını sağlamaktadır.

Kompresör yağ püskürtmeli ya da kuru tip olsun bu durum değişmemektedir.

 

Büyük kazanç: Isı geri kazanımı

İnanılmaz bir şekilde kompresörde harcanan tüm enerji ısıya dönüşmektedir. Bu ısının %96’sı geri kazanım için elverişlidir. Bu potansiyeli kullanın!

 

Sıcak hava ile ısıtma

Kompresörden çıkan sıcak soğutma havasının bir kanal vasıtası ile yakındaki bir bölgeye yönledirilmesi çok etkin bir ısıtma sistemi sağlamaktadır. Bu yolla kompresörde harcanan enerjinin %96’sı ısı olarak geri kazanılabilmektedir.

 

Yakındaki odaları ısıtmak

Kompresörden çıkan sıcak havayı ısıtma esnasında kompesör egzos kanalları çıkan sıcak havayı ısıya ihtiyaç duyulan yakındaki tesislere örneğin depolara ve atölyelere iletmektedir.

 

Üretim süreçlerinde ısıtma işlemleri, ısınma ve sıcak kullanım suyu için gerekli olan birincil enerji tüketimini azaltın!

Çeşitli amaçlar için PTG plakalı ısı ve SWT emniyetli ısı değiştiricileri ile 70 °C, ve hatta 90 °C sıcaklığa sahip sıcak su elde edilebilir.

PTG ısı değiştiricileri geleneksel su ısıtma uygulamalarında kullanılabilirken, SWT emniyetli tip ısı değiştiricileri sıcak suyun kesinlikle kirlenmemesi gerekli uygulamalarda kullanılabilmektedir.

 

Proses, ısıtma ve servis suyu

PTG ve SWT tip ısı değiştiriciler ile kompresör ısısından 70 °C’de sıcak su elde etmek mümkündür. Daha yüksek sıcaklıklar için bizimle irtibat kurunuz.

 

Bir ısıtma sistemine ısı enerjisi sağlamak

İnanılması güç olabilir ancak kapalı bir yağ soğutmalı kompresör paketinde harcanan enerjinii %76’sı geri kazanılabilir. Bu durum ısınma amaçlı birincil enerji ihtiyacını önemli ölçüde azaltmaktadır.

 

Plakalı ısı değiştiriciler

Bir kompresörden çıkan tekrar kullanılabilir ısıyı düşük maliyet ile ısıtma ve proses suyuna aktarma çözümü olan ısı değiştiriciler genel amaçlı ısı ihtiyacı için de kulanılabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir